Van Istanbul naar Teheran28 dagen
Rondreis Turkije, Armenië & Iran
Tijdens deze bijzondere reis door drie schitterende landen ontvouwen zich de geheimen uit het mystieke oosten. We nemen een kijkje op tal van onbekende plaatsen, waar we paden bewandelen die zijn geplaveid met indrukwekkende overblijfselen uit een roemrijk verleden.
- Amsterdam - Istanbul
- Istanbul
- Istanbul - Ankara
- Ankara - Hattussus - Yazilikaya - Amasya
- Amasya
- Amasya - Trabzon
- Trabzon - excursie Sumela klooster
- Trabzon - Erzurum
- Erzurum
- Erzurum - Kars
- Kars, excursie naar Ani
- Kars - Gyumri (8-9 uur)
- Gyumri - Mt Aragat - Yerevan (1 uur)
- Yerevan, excursie Garni, Geghard klooster en City Tour
- Yerevan - Khor - Virap - Noravank - Sissian
- Sissian - Tateve - Khndzresk - Kapan
- Kapan - Tabriz
- Tabriz - Kandovan - Takab
- Takab - Takht-e-Soleyman - Sanandaj
- Sanandaj
- Sanandaj Kermanshah - Takh-e-Bustan - Bisotun - Hamadan
- Hamadan, excursie Ali Sadr grotten
- Hamadan - Ghom - Kashan
- Kashan
- Kashan - Isfahan
- Isfahan
- Isfahan - Teheran
- Teheran - Amsterdam
Turkije
Dag 1 Amsterdam - Istanbul
Dag 2 Istanbul
Dag 3 Istanbul - Ankara
We beginnen onze trilogie in Turkije, het land waar Sinterklaas, de tulp en koffie vandaan komen. Istanbul is een kleurrijke cocktail van oost en west en heeft een hoop te bieden. Van culturele schatten, zoals het Topkapi paleis en de Süleymaniye Moskee, tot aan de Grote Bazaar met tal van snuisterijen en kruidig geurende specerijen.
Vanuit Istanbul rijden we met de bus naar de hoofdstad Ankara. Hoewel deze jonge universiteitsstad een moderne sfeer ademt, heeft deze een rijk historisch verleden. Je kunt heerlijk rondzwerven door Ulus, de oude wijk van Ankara, waar de bewoners nog traditioneel gekleed gaan. Vanaf de citadel heb je een mooi uitzicht op de vele rode dakpannetjes met satellietschotels. Na zessen komt de stad pas echt tot leven met marktkraampjes, terrassen en tal van sfeervol verlichte fonteinen. Vlakbij het museum ligt de citadel die een mooi uitzicht over de stad biedt, waarbij het imponerende mausoleum van Kemal Atatürk in het oog springt. Deze grondlegger van het moderne Turkije was ook degene die de hoofdstad verplaatste van het aloude Constantinopel (nu Istanbul) naar Ankara.
In het centrum liggen het altijd drukke gezellige Geçlik Parki en Kocatepe Camii, de grootste moskee in het Midden-Oosten.
Dag 4 Ankara - Hattussas - Yazilikaya - Amasya
Dag 5 Amasya
Dag 6 Amasya - Trabzon
Nadat we met onze eigen bus de hoofdstad hebben verlaten zien we bij het dorpje Bogazkale, 200 km oostelijk van Ankara, de opgravingen van Hattusa. Dit was de hoofdstad van het rijk van de Hittieten, een volk dat van de 15e tot de 12e eeuw v.C. dit gebied beheerste. De muren van de vestingstad zijn nog goed te zien, alsmede enkele tempels en het heiligdom Yazilikaya.
We overnachten in Amasya, een stadje met oude Osmaanse huizen, pittoresk gelegen in een groen dal tussen steile rotsen. In een van die rotswanden zijn koningsgraven uit het Pontische rijk, vanaf de 4e eeuw v.C., uitgehouwen. Amasya is ook belangrijk voor de recente Turkse geschiedenis, omdat van hieruit Atatürk in 1919 zijn veldtocht plande om Turkije als eenheidsstaat te laten voortbestaan.
Vanuit Amasya volgen we de zuidkust van de Zwarte Zee. Dankzij regelmatige regenval is dit gebied groen en vruchtbaar en worden hier hazelnoten, thee en tabak verbouwd.
De kustplaats Trabzon, die als Griekse kolonie een lange historie heeft, is onze verblijfplaats. De belangrijkste bezienswaardigheden van de stad zijn de 13e-eeuwse Aya Sofia met zijn goed bewaard gebleven fresco’s en een riant buitenverblijf van Atatürk. In de omgeving van de tegen de bergen geplakte stad liggen leuke strandjes.
Dag 7 Trabzon, excursie Sumela klooster
Dag 8 Trabzon - Erzurum
Dag 9 Erzurum
Vanuit Trabzon rijden we langs de kust verder naar het oosten en dan landinwaarts langs de grens met Georgië. Op de bergtoppen zijn vele kasteelruïnes waar te nemen.
We maken onderweg een excursie naar het Sumelaklooster, een vervallen Byzantijns bouwwerk dat als een vogelnest tegen een steile rotswand is geplakt. De mistflarden waarin het op 1250 meter hoogte gelegen klooster meestal gehuld is, maken de eerste aanblik, tussen de bomen door, onvergetelijk.
De volgende stad die we bezoeken is Erzurum. Toen in de tiende eeuw de Turken het gebied veroverden kreeg de stad de naam Erzen. Deze naam leidde tot verwarring, omdat er meerdere steden met dezelfde naam waren. Rum werd toegevoegd, om aan te duiden dat het hier ging om Erzen gelegen in het Romeinse gebied: Erzen al-Rum.
Dag 10 Erzurum - Kars
Dag 11 Kars, excursie naar Ani
Dag 12 Kars - Gyumri (8-9 uur)
We doorkruisen het ruige Pontusgebergte waar nog wolven, bruine beren en lynxen leven, op weg naar Kars, een levendig plaatsje dicht bij de Georgische en Armeense grens.
Gewapend met een speciale permit bezoeken we Ani, dat 45 km verderop in een uithoek van Turkije tegen de afgesloten grens met Armenië aangeplakt ligt. In de 10e eeuw werd deze plek op de Zijderoute door de Armeense koningen tot hoofdstad gemaakt, maar snel daarna veroverd en verlaten. De stad had in die tijd ongeveer 100.000 inwoners, maar sinds het rond 1300 werd belaagd door achtereenvolgens Mongoolse troepen en een hevige aardbeving, is het een uitgestrekte ruïnestad aan een diepe kloof, uitgesleten door de rivier die tegenwoordig de grens met Armenië vormt. Een fors aantal kerken ligt aan de voet van de citadel.
Armenië
Dag 13 Gyumri - Mt Aragat - Yerevan
Dag 14 Yerevan, excursie Garni, Geghard klooster en City Tour
We laten Turkije achter ons en begeven ons via Georgië, de berg Aragat en de Armeense stad Gyumri, naar de hoofdstad van Armenië: Yerevan. Alhoewel dit een bijna drieduizend jaar oude stad is, zie je hier vandaag de dag weinig meer van terug. Het centrale plein Hanrapetutyan en de brede lommerrijke boulevards worden geflankeerd door statige gebouwen uit de Sovjetperiode en moderne nieuwbouw. Daarachter kom je direct terecht in de smalle straatjes van de oude stad met soms nog houten huizen. Zo vermengt de 20e-eeuwse architectuur zich met huizen uit vroegere eeuwen.
In het nationale kunst- en cultuurmuseum Matenadaran vind je ‘s werelds grootste collectie Armeense manuscripten. Het museum voor de Armeense genocide beschrijft de vervolgingen van rond 1915. Boven Jerevan torent nog wel het martiale Sovjetbeeld voor het Moederland Armenië uit. Vanuit een groot deel van het land zie je trouwens de besneeuwde top van de Ararat, een voor de Armeniërs heilige berg, die met zijn ligging op Turks gebied treffend de deling van hun stamland illustreert.
De volgende dag maken we een dagtrip vanuit de Armeense hoofdstad en bekijken we in Garni een Romeinse tempel. In een afgelegen streek op een rotsplateau staat deze tempel uit de 1e eeuw bijna ongeschonden overeind. De Korinthische zuilen en de reliëfs hebben de tand des tijds goed doorstaan. Enkele eeuwen later heeft de Koninklijke familie de tempel als zomerresidentie gebruikt.
Even verderop in het steeds nauwer wordende dal ligt het gedeeltelijk in de rotsen uitgehakte klooster Geghard met bijzondere reliëfs. Volgens de overlevering werd de speer die Jezus doorstak hier bewaard.
Een bezoek aan het Amberdfort, spectaculair gelegen op een kruising van de rivieren Amberd en Arkashen, staat de dag erna op het programma. Het fort ligt op de flanken van de berg Aragats en onderweg genieten we van mooie uitzichten. Soms stoppen we voor een overstekende schaapskudde met herder. Een boogbrug uit de 5e eeuw vormt de toegang tot het stadje Ashtarak met enkele interessante kerken. Ook bezoeken we de hoofdkerk van het land in Echmiadzin. Al eeuwenlang worden hier de rites van de Armeense kerk uitgevoerd. De Armeniërs noemen het de oudste kerk van de christelijke wereld, ook al zijn er veel verbouwingen en restauraties geweest.
Dag 15 Yerevan - Khor Virap - Noravank - Sissian
Dag 16 Sissian - Tateve - Khndzresk - Kapan
Dag 17 Kapan - Tabriz
Vanuit Yerevan rijden we door naar het Oosten. Onderweg zie je in een breed dal de kerk Khor Virap liggen, die vanwege zijn afgelegen ligging lang als een gevangenis is gebruikt. We nemen de tijd om er rond te kijken. Het Noravank klooster uit de 13de eeuw ligt in een verlaten bergkloof naast een riviertje in een prachtig gekleurd landschap. Het Zorat Karer wordt ook wel de Armeense Stonehenge genoemd. Vanuit Sissian brengt de in 2010 geopende langste kabelbaan ter wereld ons naar het Tatev klooster. De volgende dag rijden we verder naar Kapan, de laatste stad die we bezoeken Armenië.
Iran
Dag 18 Tabriz - Kandovan - Takab
Dag 19 Takab - Takht-e-Soleyman - Sanandaj
Tabriz, in de Oudheid Tauris genoemd, is de op drie na grootste stad van Iran en tevens de hoofdstad van de provincie Oost-Azerbeidzjan, gelegen in het uiterste noordwesten van het land. De stad heeft een lange geschiedenis als knooppunt in de Zijderoute en de diverse rijken van de Perzen, Arabieren, Turken en Mongolen hebben er hun bouwwerken achtergelaten.
Via Kandovan, waar de inwoners hun huizen letterlijk uit steen hakken, rijden we door naar Takab waar we de nacht door zullen brengen. Ongeveer 30 kilometer ten noorde van Takab bevindt zich de Takht-e-Soleiman, de 'Troon van Salomon'. Dit is een belangrijke archeologische vindplaats, welke omringd wordt door een indrukwekkende stenen muur. Het complex ligt op een heuvel en werd gebouwd rond een geheimzinnig kratermeer, met ondrinkbaar water. Waarschijnlijk diende het voor religieuze plechtigheden.
Dag 20 Sanandaj
Dag 21 Sanandaj Kermanshah - Takh-e-Bustan - Bisotun - Hamadan
Dag 22 Hamadan, excursie Ali Sadr grotten
Dag 23 Hamadan - Ghom - Kashan
Sanandaj Kermanshah ligt in de groene vallei van de Qarehsu, op de noordelijke hellingen van het Zagrosgebergte. Talloze nomaden of semi-nomaden hebben zich in de stad gevestigd. Het is nog steeds een vooraanstaand handelscentrum voor vee en landbouwproducten. Er wordt een bezoek gebracht aan de Takh-e Bustan, 'De triomfboog van de tuin', aan de voet van het steile gebergte, nabij een door bronnen gevoede vijver. Sassanidische koningen lieten tal van indrukwekkende reliëfs beitelen in deze triomfboog.
We rijden door naar rotsreliëfs van Bisotun. Het belangrijkste reliëf (520 v. Chr.) is op 60 meter hoogte in de steile rotswand gebeiteld. Het reliëf vereeuwigt de overwinning van de Achaemenidische koning op de magïër Gaumata en enkele afvallige vazallen. Een verrekijker is nodig om de figuren en het schrift goed te kunnen onderscheiden.
De provincie Hamadan is een belangrijk landbouwgebied en economisch centrum op de route naar het zuiden en het westen. Vroeger liep de weg door naar Bagdad. In de omgeving van de gelijknamige hoofdstad Hamadan bevinden zich talrijke grotten. Tevens ligt deze hoofdstad te midden van een vruchtbare vallei. De Ali Sadr grot, 60 kilometer ten noorden van Hamadan, is de best toegankelijke. Tijdens een bezoek aan deze grotten wordt tussen de stalactieten en stalagmieten doorgevaren. Via Ghom werken vervolgen we onze weg naar de oasestad Kashan.
Dag 24 Kashan
Dag 25 Kashan - Isfahan
Dag 26 Isfahan
Dag 27 Isfahan - Teheran
Langs de zuidrand van de grote woestijngebieden ligt de oasestad Kashan. Het karakteristieke stadje ligt op het Iraanse hoogplateau en is bekend om zijn talrijke traditionele 19e eeuwse huizen, die volop worden gerestaureerd. De plaatselijke bevolking verbouwt er in de omgeving katoen, witte uien en fruit. Volgens de eeuwenoude traditie zuoden de 'Drie Wijzen' vanuit Kashan naar Palestina vertrokken zijn, voor het bezoek aan de nieuw geboren Messias. Een bezoek aan het gebedshuis Masjed-e Aqa Bozorg in het centrum van de stad, mag zeker niet ontbreken.
Vanuit Kashan wordt er doorgereden naar Isfahan, zonder meer de mooiste stad van Iran. Het was sinds 1600 de hoofdstad van het rijk der Safavieden. De meeste historische bouwwerken, zoals de vele schitterende moskeekoepels, stammen uit deze periode. Een eerste stadsverkenning brengt je naar het grote Imamplein, ook wel ‘Halve Wereld’ genoemd.
In Isfahan heb je de tijd om uitgebreid te dwalen over de grote en drukke bazaar. Kleermakers, schrijnwerkers, miniatuur-inleggers en edelsmeden beoefenen er hun eeuwenoude ambachten. Imposant zijn verder de oude bakstenen bruggen over de rivier Zayandeh Rud. Hier moet je zeker ‘s avonds een keer de sfeer gaan proeven, bijvoorbeeld in een theehuis onder de bogen van één van de bruggen.
We rijden door naar de woestijnstad Kashan, welke een zeer typerende architectuur heeft. De huizen zijn opgetrokken uit leem en hebben luchtkokers en windtorens, die in de hete zomers verkoeling brengen. Vele woonhuizen van rijke kooplui zijn open voor bezoekers, zoals het huis van de samovarkoopman Borujerdi. Ook de lemen stadsmuren zijn nog gedeeltelijk bewaard.
De koninklijke Fin-tuinen, toonbeeld van Perzische tuinaanleg, bevinden zich even buiten de stad. Hier kabbelt het verkoeling brengende water onder de hoge cipressen.
Daarna rijden we door naar de hoofdstad Teheran, van waaruit we ‘s nachts terugvliegen naar Nederland.
Op weg met Djoser:
Bij onze reizen is geen sprake van een strak gepland reisschema. De reisdagen staan natuurlijk vast, maar ter plaatse wordt het programma in overleg tussen de groep en de reisbegeleiding ingevuld. De reisbegeleiding biedt de meeste dagen wel een programma aan en een aantal excursies is inbegrepen, maar je bent zeker niet verplicht hieraan deel te nemen. Wie er liever zelf op uitgaat, heeft daartoe alle vrijheid. Zo leer je een land tenslotte het beste kennen. Gemiddeld bestaan de groepen uit 16 deelnemers. De maximale groepsgrootte is 20 personen.
Prijs v.a.: € 2.795,-
Toeslag 1persoonskamer: € 545,-
Vertrekdata 2012
| Datum | Extra informatie | Beschikbaarheid | Prijs | |
|---|---|---|---|---|
| 30 September | ruim voldoende | € 2.795,- | Boek nu |
Vertrekdata 2013
| Datum | Extra informatie | Beschikbaarheid | Prijs | |
|---|---|---|---|---|
| 21 April | ruim voldoende | € 2.845,- | Boek nu | |
| 19 Mei | ruim voldoende | € 2.845,- | Boek nu |
Inclusief
Vliegreis, luchthavenbelasting, veiligheidstoeslag, brandstoftoeslag, vervoer, hotelovernachtingen met ontbijt, excursies volgens programma, Nederlandse reisbegeleiding, lokale gids in Turkije en Iran
Exclusief
reisverzekering, overige maaltijden, entreegelden, facultatieve excursies, fooien, visum, persoonlijke uitgaven, etc.
Wijzigingen voorbehouden
Landarrangement
De prijs van de reis zonder de internationale vluchten bedraagt €2.345
Groepssamenstelling
Onze groepen bestaan uit een goede mix van samenreizenden en alleengaande reizigers. Reis je alleen, dan vind je zeker snel aansluiting in onze kleine groepen.
Gemiddeld bestaan de groepen uit 16 deelnemers. Het minimum aantal deelnemers is meestal 8, het maximum 20. Bij de reizen binnen Europa en in Indonesië is de maximale groepsgrootte 22 personen.
Wil je meer specifieke informatie over de samenstelling van de groep en vertrekdatum van jouw keuze dan kunnen we je telefonisch (071 - 5126400) meer informatie geven over bijvoorbeeld leeftijden en het aantal mannen, vrouwen of alleengaande reizigers.
Belgische geinteresseerden kunnen contact opnemen met Djoser - Divantoura te Gent (09 223 00 69).
Vervoer
De vluchten op deze reis worden met KLM uitgevoerd. Het vluchtschema is, onder voorbehoud van wijzigingen:
| Amsterdam | - | Istanbul | 11.25 | - | 15.45 | |
| Teheran | - | Amsterdam | 00.55 | - | 05.10 |
Tijdsverschil:
- In Turkije is het een uur later dan in Nederland.
- In Iran 2,5 uur later dan in Nederland.
- In Armenië is het in de zomer twee en in de winter drie uur later dan in Nederland.
Landarrangement: de prijs van de reis zonder de internationale vluchten bedraagt € 2345,-.
We reizen met een airconditioned bus, die gewisseld wordt bij de grenzen. De bus staat gedurende de hele reis tot de beschikking van de groep zodat er altijd gestopt kan worden om te fotograferen, iets te eten of te drinken, of om ergens rond te kijken. Houd er rekening mee dat tijdens deze rondreis de afstanden soms aanzienlijk zijn.
Accommodatie
We overnachten over het algemeen in middenklasse hotels met een gezellige sfeer. De kamers hebben eigen douche en toilet; verwacht echter geen luxe als een mini-bar of een TV op je kamer. De meeste hotels liggen centraal en de meeste bezienswaardigheden bevinden zich op loopafstand. In de meeste hotels kun je de was afgeven. De meeste Iraanse hotels zijn nieuw gebouwd in de jaren zestig en zeventig.
Eénpersoonskamer: Alleenreizenden worden, in goed overleg, ingedeeld met een andere alleenreizende van hetzelfde geslacht. Wil je niet ingedeeld worden met een andere deelnemer, dan kun je een éénpersoonskamer boeken tegen de daarvoor geldende toeslag van € 545,-.
Reisdocumenten
- Paspoort dat nog 6 maanden geldig is na vertrek uit Teheran.
- Voor deze reis wordt gebruik gemaakt van een e-ticket.
- Visum Turkije: koop je bij aankomst op het vliegveld van Istanbul voor € 15.
- Visum Armenië: bij binnenkomst verkrijgbaar voor € 10,- per inreis. We reizen éénmaal Armenië binnen.
- Visum voor Iran kosten € 80,- (wordt op de factuur in rekening gebracht).
Je kunt de visumaanvraag niet zelf regelen bij de ambassade, omdat er een uitnodiging uit Iran voor nodig is. Het wordt door Djoser in samenwerking met het Visumburo geregeld. Voor de uitnodiging heeft Djoser 6 weken voor vertrek een kopie van uw paspoort nodig.
Ongeveer 6 weken voor vertrek ontvang je per mail meer informatie over de digitale visumaanvraag. Het is belangrijk dat er, in je paspoort, twee lege pagina’s naast elkaar vrij zijn voor het visum.
LET OP! Als je een stempel van Israël in je paspoort hebt staan, kan je de toegang tot Iran worden ontzegd. Zorg er daarom voor dat u een paspoort heeft zonder stempel van Israël. Om deze reden mag u eventueel als dat nodig is een tweede paspoort aanvragen bij de gemeente.
Geldzaken
Voor de actuele koersen kijk op www.oanda.com/convert/classic.
Turkije
Een Turkse lira is ongeveer € 0,48 waard.
Voor een euro krijg je congeveer 2,14 lira.
Pinnen: overal zijn geldautomaten.
Contant: euro’s.
Creditcard: wordt bijna overal geaccepteerd.
Houd rekening met hoge toegangsprijzen van bezienswaardigheden, gemiddeld € 10,- per entree.
Armenië
1000 Armeense dram is € 1,94 waard.
Voor een euro krijg je ongeveer 516 Armeense dram.
Pinnen: in de grote steden.
Contact: euro's
Creditcard: op enkele plaatsen, zoals in restaurants
Iran
1000 Iranese rial is ongeveer € 0,07 waard.
Voor een euro krijg je ongeveer 14.398,- rial.
Pinnen: niet mogelijk.
Contant: dollars zijn bij alle grote hotels in te wisselen.
Reischeques: Het is moeilijk om traveller’s cheques in te wisselen, American Express wordt in het geheel niet geaccepteerd.
Creditcards: zijn in Iran nauwelijks bekend.
Algemeen
Het is gebruikelijk om fooien te geven voor verleende diensten. Om te voorkomen dat je steeds fooien uit moet delen, wordt aan het begin van de reis een fooienpot ingesteld, waaruit tips aan de chauffeurs, gidsen, hotelpersoneel e.d. worden betaald.
Als richtbedrag voor uitgaven die niet bij de reissom zijn inbegrepen, zoals maaltijden, entreegelden, facultatieve excursies en persoonlijke uitgaven geldt minimaal € 200,- per persoon per week.
Maaltijden
Alle ontbijten zijn tijdens deze reis inbegrepen. Andere maaltijden zijn niet bij de reissom inbegrepen, zodat je zelf kunt bepalen wanneer en waar je gaat eten. De Nederlands sprekende reisbegeleider kan je altijd aanraden waar het eten lekker én veilig voor je maag is.
Turkije
Kenmerkend voor de Turkse maaltijden is het veelvuldig gebruik van verse groenten als tomaat en komkommer, vers fruit, lichte olijfolie en knoflook. Het islamitische karakter van Turkije zie je in het eten terug door het ontbreken van varkensvlees. Wel krijg je vlees van lammeren, schapen en geiten op je bord. Naast de typisch Turkse restaurants zijn het theehuis en de 'pastane' (banketbakker) uitermate populair.
Het leidingwater in Turkije is niet veilig om te drinken. Mineraalwater in flessen is overal te krijgen, evenals de nationale volksdrank thee.
Armenië
De grote hotels en restaurants serveren gewone Europese gerechten: soep, vlees/vis met rijst of aardappels. Yoghurt en salades zijn volop verkrijgbaar. Het dessert blijft meestal beperkt tot ijs of yoghurt, in ieder geval thee en koffie.
Iran
Delokale keuken kent vele smakelijke variaties op de Arabische kebab, gekruid gehakt dat op spiesjes gegrild wordt. Ook wordt er veel kip geserveerd. In grote hotels worden ook wel Europese gerechten bereid. Yoghurt en salades zijn volop verkrijgbaar.
De nationale drank is thee. Koffie, en ook koffiemelk, is schaars. Kraanwater is goed en schoon, meestal smaakt het echter niet lekker. We raden je daarom aan om mineraalwater uit flessen te drinken, dat overal te koop is. In Teheran is het kraanwater uitstekend. Uiteraard is alcohol in dit moslimland officieel niet verkrijgbaar.
Gezondheid
Ofschoon vaccinaties voor Iran niet verplicht zijn, wordt aanbevolen je te laten inenten tegen:
- DTP
- Hepatitis A
- Malaria
Informeer in elk geval bij je huisarts of de plaatselijke GGD, die op de hoogte zijn van de laatste en huidige ontwikkelingen. Voor een advies per land kun je ook de website raadplegen van het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersadvisering www.lcr.nl of www.itg.be.
Het is wel verstandig enigszins te letten op wat je eet. Hoewel de hygiënische omstandigheden in Turkije redelijk zijn, is het handig om een middel tegen darmstoornissen mee te nemen en een zoutoplossing (als ORS) tegen uitdroging. De reisbegeleiding heeft een medische set bij zich met steriel hulpmateriaal voor noodgevallen.
Bagage
Gezien de vaak beperkte bagageruimte in de bussen verzoeken we om de bagage te beperken tot zo’n 12-15 kg per persoon. We verzoeken daarnaast om een weekendtas of rugzak mee te nemen. Deze zijn gemakkelijker op te bergen in de verschillende vervoermiddelen.
Voor deze reis raden we je aan om zowel lichte als warme kleding mee te nemen. Voor in de steden volstaan de schoenen waar je thuis ook op loopt, voor in de natuur zijn wandelschoenen onmisbaar. In het vroege voorjaar kan het nog erg koud zijn, neem daarom warme kleding mee.
Om rekening te houden met de lokale cultuur wordt gepaste kleding in sommige plaatsen op prijs gesteld. Dit betekent voor zowel mannen als vrouwen: kleding die de schouders, bovenarmen en knieën bedekt. Het is tevens belangrijk om een dunne sjaal mee te nemen, zodat bijvoorbeeld de schouders en/of het hoofd bedekt kan worden bij bepaalde bezienswaardighen.
Wat niet mag ontbreken in je bagage is iets voor op je hoofd en zonnebrandcrème. Een zaklamp is zeker ook handig.
Klimaat en geografie
Turkije
Er heerst een landklimaat met droge en warme zomers en een zacht en aangenaam voor- en najaar. Het is 's zomers weliswaar warmer dan in het voor- en najaar, maar vanwege de relatief lage vochtigheidsgraad is de warmte goed te verdragen. Oost-Anatolië is een ruig gebied met hoge bergen waar het zelfs 's zomers nog redelijk koel is. Het landschap is er altijd groen, vanwege de relatief hoge luchtvochtigheid en de regelmatige regenval.
Armenië
In de Kaukasus heerst over het algemeen een landklimaat, dat door de vaak grote hoogte niet tot te hoge temperaturen leidt. In het voor- en najaar moet je rekenen op temperaturen van gemiddeld 20° C. In de nachten koelt het uiteraard flink af.
Iran
Iran kent een combinatie van woestijn-, land- en bergklimaat. In de streek langs de woestijn kunnen de temperaturen flink oplopen, maar het is een droge warmte zodat deze goed te verdragen is. In de bergen, zoals in Shiraz, wordt het ’s avonds wat koeler. In het algemeen is dunne zomerkleding voldoende, maar neem voor alle zekerheid een warme sweater of iets dergelijks mee voor de avonden.
Hoe reizen we door Turkije, Armenië en Iran?
We reizen met een airconditioned bus, die gewisseld wordt bij de grenzen. De bus staat gedurende de hele reis tot de beschikking van de groep zodat er altijd gestopt kan worden om te fotograferen, iets te eten of te drinken, of om ergens rond te kijken. Houd er rekening mee dat tijdens deze rondreis de afstanden soms aanzienlijk zijn.
In welke accommodaties wordt er overnacht?
We overnachten over het algemeen in middenklasse hotels met een gezellige sfeer. De kamers hebben eigen douche en toilet; verwacht echter geen luxe als een mini-bar of een TV op je kamer. De meeste hotels liggen centraal en de meeste bezienswaardigheden bevinden zich op loopafstand. In de meeste hotels kun je de was afgeven. De meeste Iraanse hotels zijn nieuw gebouwd in de jaren zestig en zeventig.
www.hotels.djoser.nl
Is het ontbijt inbegrepen?
Alle ontbijten zijn tijdens deze reis inbegrepen. Andere maaltijden zijn niet bij de reissom inbegrepen, zodat je zelf kunt bepalen wanneer en waar je gaat eten. De Nederlands sprekende reisbegeleider kan je altijd aanraden waar het eten lekker én veilig voor je maag is.
Gaat er een Nederlandse reisbegeleider mee, of een lokale gids?
Op alle reizen reist een Nederlandse reisbegeleider mee. De reisbegeleider wordt bijgestaan door een van overheidswege verplichte lokale, Nederlands of Engelssprekende gids en de chauffeur.
Zijn er speciale kledingvoorschriften?
Voor deze reis raden we je aan om zowel lichte als warme kleding mee te nemen. Voor in de steden volstaan de schoenen waar je thuis ook op loopt, voor in de natuur zijn wandelschoenen onmisbaar. In het vroege voorjaar kan het nog erg koud zijn, neem daarom warme kleding mee.
Om rekening te houden met de lokale cultuur wordt gepaste kleding in sommige plaatsen op prijs gesteld. Dit betekent voor zowel mannen als vrouwen: kleding die de schouders, bovenarmen en knieën bedekt. Het is tevens belangrijk om een dunne sjaal mee te nemen, zodat bijvoorbeeld de schouders en/of het hoofd bedekt kan worden bij bepaalde bezienswaardighen.
Kan ik tijdens de reis huis bellen of e-mailen?
Je kunt overal telefoneren. De bereikbaarheid van mobiele telefonie is vaak redelijk, maar in afgelegen gebieden is er weinig dekking. Informeer voor vertrek even bij je provider. Internetcafés zijn op de meeste plaatsen aanwezig, hoewel de verbinding niet overal snel is.
Ik heb een stempel van Israel in mijn paspoort. Is dat een probleem?
Met een stempel van Israël in het paspoort, kan u de toegang tot Iran ontzegd worden. Zorg er daarom voor dat u geen stempels van Israël in uw paspoort heeft staan. Mocht u toch al stempels van Israël in uw paspoort hebben staan, dan kunt u eventueel met deze reden een tweede paspoort aanvragen bij de gemeente.




Volg ons op:
Tel: 09 223 00 69